zabezpieczenie skarpy w ogrodzie

Red., materiały prasowe

Skarpy - murki oporowe

Skarpy - murki oporowe

Zróżnicowana pod względem rzeźby terenu działka wymaga zabezpieczenia skarp, uskoków, bocznych krawędzi schodów. Jest to z jednej strony pewne utrudnienie projektowe, z drugiej jednak znakomity pretekst do zaprojektowania ciekawego ogrodu.

Wielka mała architektura: palisady i obrzeża ogrodowe

Podziwiając ogrody zachwycamy się wyglądem spójnej kompozycji, nie zastanawiając się nad tym, jak wiele elementów składa się na końcowy efekt.

Odbiór robót budowlanych - wykopy pod fundamenty

Na etapie prac fundamentowych warto sprawdzić czy ekipa usunęła i właściwie składuje ziemię roślinną oraz czy dobrze przygotowała wykopy pod fundament.

Zobacz wideo

Budujemy murek oporowy

Budujemy murek oporowy

Tam, gdzie nachylenie skarpy jest duże, a ziemia ma tendencję do osypywania się, warto zbudować murek oporowy. Konstrukcja taka służy też do skracania stoków (to pozwala zaoszczędzić miejsce w małych ogrodach) lub umacniania brzegów wgłębnika. Jest ona również ciekawym elementem architektonicznym

Wykopy i fundamenty - co z ziemią roślinną i drzewami

Wykopy i fundamenty - co z ziemią roślinną i drzewami

pleśniowego). Gdzie składować humus Warto też zaplanować miejsce i sposób składowania humusu. Najlepiej ułożyć ziemię tam, gdzie będzie najbardziej potrzebna podczas urządzania ogrodu. Nie może to jednak być za blisko wykopów lub krawędzi skarp (zagrożenie osunięciem) i nigdy bezpośrednio wokół drzew

Najnowsze