adamaszki jedwabne

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Aneta Kosiba Zdjęcia: Arkadiusz Ścichocki

Styl wenecki: ukryty skarb

Styl wenecki: ukryty skarb

Wspaniałe fasady starych pałaców przy Canal Grande w Wenecji kryją komnaty o wielkiej urodzie. Zajrzyjmy do nich, szukając inspiracji podczas aranżowania wnętrz.

Klasycyzm - zawsze na czasie

Wiek mijał za wiekiem, mody w sztuce i architekturze zmieniały się, a klasycyzm niezmiennie trwał. Nawet współcześnie wydaje się całkiem na czasie. Po prostu klasyczna elegancja nigdy się nie starzeje.

Odkrywamy kołdrę

Nie może być ani za gruba i ciężka, ani też zbyt cienka i delikatna. Ma nas dobrze ogrzać zimą, ale nie przegrzać latem. Jakie jeszcze cechy powinna mieć dobra kołdra? Zapytaliśmy o to eksperta.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Francuski - Francja elegancja

Francuski - Francja elegancja

kretony drukowane w scenki rodzajowe (tzw. Toile de Jouy, czyli płótno z Jouy), wspaniałe adamaszki jedwabne (np. w manufakturze w Lyonie), ręcznie tkane tapiserie, zwane też gobelinami od nazwiska francuskiej rodziny tkaczy i farbiarzy Gobelin. Wzory na tych tkaninach często projektowali wybitni artyści

Oda do radości

ogrodem. Meble były malowane białą farbą albo złocone. Materiały - najczęściej mieniące się i połyskujące: delikatna porcelana, rżnięte i trawione szkło, szlachetne kruszce (srebro, złoto). Z tkanin - gobeliny, jedwabne adamaszki, aksamity, koronki, hafty. Formy - zarówno duże sprzęty, jak i nie-wielkie